Pozor na rozdíly v autopůjčovnách

23.06.2017

Tak jako není u pojištění nejdůležitější cena, ale pojistné a obecné podmínky, tak u autopůjčoven je důležitá smlouva o pronájmu. Jako nejpodstatnější se mi jeví výše spoluúčasti. Kvůli tomu, že je cena pojištění vysoká u 5% spoluúčastí, někteří mají spoluúčast 10%. Spoluúčast je prakticky hodnota, do které se neposkytuje pojistné plnění. To znamená, že pokud bude výše škody např. 100 000,- Kč, zaplatíte při 10% spoluúčasti 10.000,- Kč. Pozor však na fakt, že autopůjčovny mnohdy vyžadují menší kauci, než je výše spoluúčasti. Udám příklad: Autopůjčovna vyžaduje kauci pouze 5.000,- Kč a pronajímá auto v reálné ceně 400.000,- Kč. Pokud svojí chybou například nedáte někomu přednost a auto bude poškozené natolik, že pojišťovna uzná škodu jako škodu totální, vyplatí autopůjčovně celou tuto sumu poníženou o spoluúčast. Při 10% spoluúčasti to bude 360.000,- Kč a 40.000,- zbyde na Vás. Takže nejen, že přijdete o kauci, ale budete muset ještě 35.000,- Kč doplatit. S tím je nutné počítat u těchto půjčoven počítat.

Jaká rada z toho plyne?

Vždy chtějte předem znát podobu smlouvy o pronájmu, výši spoluúčasti a hodnotu na kterou je vozidlo pojištěno.

Další rizikem, které autopůjčovny mohou nedopatřením nebo úmyslně způsobit, je, že svá vozidla nepojistí pro použítí autopůjčovny, ale pro běžnou jízdu. Tím sice hodně ušetří, ale hrozí, že se o tomto pojišťovna dozví a nic jim při plnění na jejich vozidle nezaplatí. Což Vás na jednu stranu zajímat až tak nemusí, horší je to však v případě povinného ručení. To narozdíl od havarijního, řeší škody protistrany. Pokud tedy do někoho narazíte svojí vinnou, způsobíte škodu za 150.000,- Kč a pojišťovna to poškozenému nevyplatí z důvodu, že vozidlo nebylo pojištěno pro autopůjčovnu, může se škoda přenést na Vás. Z právního hlediska tuto škodu můžete uplatit vůči autopůjčovně, kdo ví, jestli ona bude mít tolik prostředků a zaplatí Vám. Každopádně to poškozený bude požadovat nejdříve po Vás, až poté Vy po někom dalším.

Co z toho vyplývá?

Je rozummné před podpisem smlouvy nahlédnout do pojistné smlouvy na dané auto, jestli je typ využití vozidla jako "autopůjčovna" nebo něco podobného. A také jestli je vůbec pojištěno povinným a havarijním ručením.