Umytí auta chytře a levně

17.02.2018

Mnoho motoristů chce mít čisté auto, protože jednak vyniknou jeho přednosti, jednak tím chrání karosierii, ale samozřejmě dokonale umyté prostě vypadá senzačně. Méně zkušení volí cestu nejmenšího odporu a tedy navštívení automyčky, více zkušení kombinaci kartáče a tzn. vapky, tedy vysokotlaké hadice s vodou. Několik testů potvrdilo, že automyčka škrábe lak, jednak tím, že kartáče jsou opotřebované a zřejmě také velkou rychlostí, jakou kartáče narážejí do karoserie. Vapka je šetrnější, pozor však na vysoký tlak. Jsou místa v Brně, kde je tlak větší než by měl, takže vás vapka skoro odsune od vozu. Obdobným způsobem se přece v průmyslu řežou kameny. Takže i tímto se může lak poškodit při nasměrování proudu příliš blízko. Ideální je min. 15 cm.

Oba výše zmíněné způsoby, jsou dle mých zkušeností neúčinné, poměrně drahé a škodí laku. Nejlepší je se s autem trochu pomazlit, tzn. vzít ruku a umýt vůz ručně. Ano, zabere to sice více času, ale auto umýváme pro výsledek nikoliv pro úsporu času. Automyčka sice auto ofouká, také kdoví jakou teplotou, u vapky zase zaschnout kapky z tvrdé vody. Naštěstí je autoprůmysl už na takové úrovni, že je skoro na vše určitý přípravek.

Osobně volím u mých aut tento postup. Vyjde celkově vzato nejlevněji a výsledek je také nejlepší. Problém musíme uchopit za správný konec, tedy od samotné příčiny, nikoliv řešení pouhých následků. Ikdyž se zdá lak rovný a bez nerovností, na mikroskopické bázi připomíná spíše pískoviště. Aby se tyto nerovnosti srovnaly, je vhodný použít autovosk, nikoliv však ten z automyčky. Já používám vosk od spol. Turtle (logo želvy). Ten s příměsí teflonu, prot lepší odrážení slunečních paprsků stojí asi 250 Kč a nebledne tak rychle lak. Vydrží dle plochy auta na 3-5 použítí, tedy zřejmě na celý rok i více. Doporučený interval nánosu je 1x za 3 až 4 měsíce, protože se jeho účinnost časem vytrácí. Procedura trvá asi hodinku. Vosk v podobě tužší pasty se nanese na čistý a suchý vůz mimo přímé slunce krouživými pohyby, nechá se zaschnout a pak se jemným hadrem rozleští. Auto bude vypadat lépe než nové, proto jestli budete auto prodávat, obětovat 2h voskováním se vyplatí. První dojem kupujícího bude na mnohem lepší úrovní, tím pádem i vyšší cena pro vás. Navoskováním vozidla výrazně zamezíte nečinostám, aby ulpěly na vašem laku. Nemá se totiž už na čem zachytit, takže ať vzchudem nebo vodou krásně po laku sklouznou.

Jelikož jste investovali svůj čas a peníze rozumně, odměna v podobě déle čistého auta vás nemine. Pokud je auto správně navoskováno, na umytí nečistost postačí vlažná voda. Zde jsem si časem uvědomil, že než jet a čekat někde u vapky, je lepší si koupit ve stavebninách 25 l kýbl, velkou autohoubu a vše si udělat před domem či bytem. Máte na to klid, nikdo vám pohledy nepropaluje záda. Kýbl a autohouba vyjdou celkem asi na 200 Kč a vydží několik let. Auto tedy jen opatrně opláchneme čistou vodou pomocí namočené automouby. Jakákoliv chemie zde odstraní pracně nanesený vosk, proto opravdu jen čistá voda. Aby nezaschly na laku kapky, kterých nyní bude výrazně méně, protože vosk i výborně odpozuje vodu, použijte jelenici. Až už přírodní kolem 1 000 Kč nebo umělou za 100 Kč. Je to extrémně jemná a sává látka. Stačí projet několikrát každé místo a jelinici pokaždé vyždímat, než bude auto úplně suché. Jiné metody nejsou šetrné k laku. Například papírové kuchyňské utěrky jsou nepatrně brusného charakteru, častým použitím i zde lak opět poškrábete.

Jediné na co eventuelně používám chemii jsou skla. Zde nějaký čistič (100 Kč) a poté "rainoff" aplikátor přijde vhod. Tzv. tekuté sterače se v dešti hodí, nemusíte totiž od asi 50 km/h stěrače vůbec používat, voda totiž sklouzává sama. Tento vynález stojí okolo 100 Kč. Vytvoří také jako vosk určitý film, po kterém voda stéká lépe, protože také vyplní nerovnosti v jeho struktuře.

Když to sečteme?

Za vosk, kýbl, autohoubu, umělou jelinici, přípravek na okna, přípravek na tekuté stěrače a pár litrů vody dáme za rok asi 750 Kč. To samé dáte za automyčku za 2-3 měsíce, ale nepřinese vám nikdy takový účinek.